Bransoletki ze skóry. Jak dbać o skórzaną biżuterię?

Bransoletki ze skóry. Jak dbać o skórzaną biżuterię?

Bransoletki skórzane niemal nie wychodzą z mody, dzięki czemu z powodzeniem można je nosić nawet przez wiele lat, zwłaszcza w przypadku biżuterii wysokiej jakości. Niemniej jednak tego rodzaju bransoletki wymagają odpowiedniej pielęgnacji i przechowywania, tak aby zawsze pięknie prezentowały się na ręce. Jak zadbać o skórzaną bransoletkę, aby posłużyła przez dłuższy okres czasu?

Odpowiednie przechowywanie biżuterii ze skóry

Zarówno męskie bransoletki skórzane, jak i te przeznaczone dla kobiet, wymagają odpowiedniego przechowywania. Skóra jako materiał jest niezwykle trwała, jednak mało odporna na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego też musimy przede wszystkim zadbać o to, aby nie leżakowały przez dłuższy okres czasu w miejscu nasłonecznionym bądź wilgotnym. Skóra pochłania wilgoć, przez co może dojść do jej rozwarstwienia lub pęknięcia. Dobrze, jeśli damskie bransoletki skórzane umieszczamy na specjalistycznym stojaku. To samo warto zrobić z biżuterią męską, jeśli dysponujemy większą ilością bransoletek. Nie układamy ich w szafce jedna przy drugiej ani na drugiej, dobrze też, aby nie leżały obok ubrań, na przykład krawatów czy skarpetek.

Brak kontaktu z wodą

Skórzane bransoletki nie lubią kontaktu z wodą, dlatego też w pewnych sytuacjach szczególnie warto je zdejmować. Oczywiście, należy to zrobić każdorazowo, gdy zamierzamy wziąć prysznic bądź kąpiel w wannie. Wychodząc na basen, dobrze jest zostawić bransoletkę w domu. Nie ubierajmy jej także wtedy, gdy wybieramy się na plażę - choć wygląda bardzo efektownie, w łatwy sposób może ulec zniszczeniu. Warto mieć na uwadze, że skórzana biżuteria ma kontakt z wodą także podczas mycia rąk czy gotowania. Wtedy również dobrze jest ją zdjąć i założyć dopiero po dokładnym osuszeniu rąk. Oczywiście, jednorazowy kontakt skóry z wodą nie jest niebezpieczny, jednak w przypadku, gdy bransoletka ulegnie przemoczeniu większą ilość razy, skóra może zacząć się rozchodzić.

W jakich sytuacjach warto zdjąć skórzaną bransoletkę?

Wiadomo już, że skórzaną bransoletkę należy bezwzględnie zdjąć, gdy może mieć kontakt z wodą. Niemniej jednak są także inne sytuacje, w których warto ją ściągnąć z ręki. Przykładowo, gdy zamierzamy bawić się z dziećmi w piaskownicy bądź przebywamy na plaży, lepiej zrezygnować z noszenia bransoletki. Drobinki piasku mogą porysować skórę, trudno ją również doczyścić z zabrudzeń. Ponadto, skóra nie powinna być nadmiernie eksponowana na działanie promieni słonecznych. Możemy nosić bransoletkę w ciepły dzień, jednak zdejmijmy ją, gdy wybieramy się na plażę bądź zamierzamy zażyć kąpieli słonecznych. W dłuższym okresie czasu skórzana bransoletka może bowiem ulec odbarwieniu. Biżuterię warto ściągnąć, gdy zamierzamy smarować ręce kremem nawilżającym bądź wodą kolońską. Dobrze, aby bransoletka nie miała żadnego kontaktu z kosmetykami, gdyż trudno przewidzieć, w jaki sposób będą one na nią działały. Część z nich może być neutralna, podczas gdy inne mogą powodować odbarwienia.

Jak czyścić bransoletkę skórzaną?

Wielu posiadaczy skórzanej biżuterii ma wątpliwości co do tego, jak właściwie należy ją czyścić? Przede wszystkim nie sięgamy w tym celu po tradycyjne, chemiczne środki czyszczące. Unikamy również różnego typu chusteczek nawilżających. Bransoletkę skórzaną czyścimy jedynie za pomocą letniej wody z dodatkiem kilku kropel mydła. Możemy posiłkować się szczoteczką do zębów, bądź małą szmatką. Warto regularnie czyścić bransoletkę, usuwając z niej resztki kurzu, potu czy innego rodzaju zanieczyszczeń. Pamiętajmy, że bransoletka skórzana wymaga pielęgnacji, jednak wszelkie czynności w tym zakresie muszą być przemyślane, tak aby nie uszkodzić jej struktury. Zwykła woda z mydłem sprawdzi się w tym przypadku o wiele lepiej, niż drogie specyfiki czyszczące.